Články o 3D a stereoskopii z roku 2003


Jak vznikl magazín o 3D fotografii

Příběh magazínu 3DJournal začal v jednom muzeu ve Španělsku. Nebo, přesněji, v Katalánsku. A začal docela nenápadně - v místnosti optických iluzí. Návštěvníci tady mohou zahlédnout proměny obrazů v zrcadlech nebo s nosem na skle sledovat úžasné 3D kresby. Když jsme to viděli, napadlo nás: Jak by se něco takového dalo přenést na běžný počítač? V té době to vypadalo jako nesnadný úkol. Pak jsme ale v jedné zásuvce objevili takové zvláštní modročervené brýle...

#3djournal

Jak dělat 3D fotografie běžným fotoaparátem nebo mobilem

Byly časy, kdy to vypadalo jako něco úplně nemožného. Pak to uměli jen vyvolení, ti, kteří znali ty správné triky. A teď se zdá, že s chytrým mobilem dokáže 3D fotografii vytvořit úplně každý. Nenechte se ale mýlit: Pěkná 3D fotografie stále vyžaduje, abyste použili správný postup.

#3djournal

Program pro tvorbu 3D fotografií/3D obrazů zdarma

Aby bylo možno vytvořit ze dvou fotografií hotový 3D obrázek /3D fotografii - nebo ze dvou videí 3D video, je vhodné použít specializovaný software, který tuto činnost usnadní. Na následujících řádcích naleznete návod k programu zdarma, který zvládne záběry nejen správně složit, ale usnadňuje i vyladění obrázku tak, aby byla jeho kvalita co nejlepší.

#3djournal

Virtuální 3D zahrada

Vlastní 3D obrazy je možno tvořit nejen s fotoaparátem v ruce, ale také některými specializovanými programy. Jeden z nich umí vytvářet nejrůznější rostliny a další tvary, které můžete využít buď samostatně nebo jako součást různých složených obrazů. Kde ten program získáte a jak se používá?

#3djournal

Jak nakreslit 3D obraz

3D obrazy je možné tvořit nejen prostřednictvím fotoaparátu a speciálních programů, ale také s perem v ruce nebo v grafickém editoru. V následujícím textu se podíváme nejen na základy 3D kreslení, ale zaměříme se i na řadu důležitých pravidel, která je vhodné dodržet u každého 3D obrazu.

#3djournal

Jak fungují 3D fotografie a 3D obrazy

Pojďme si na jednoduchém pokusu ukázat, jak vlastně fungují stereografické (3D) obrázky. Pochopení toho, proč oči vidí nějaký obraz jako plochý a jiný jako prostorový, nám usnadní vytváření vlastních obrazů i následné experimentování.

#3djournal

Skvělé stereoskopické 3D bludiště

Až dosud jsme 3D obrázky především tvořili, tentokrát vám ale nabízíme oddech - hru, kterou si můžete zahrát s 3D brýlemi na nose. Pojďte tedy s hlavním hrdinou procházet bludiště a sbírat zlaté cihly.

#3djournal

Tipy pro krásné 3D fotky

Základní pravidla pro pořizování 3D fotografií už znáte - a pokud ne, odkaz najdete níže. Tentokrát se tady na ně podíváme podrobněji a hlavně přidáme některá další - aby byly vaše fotografie skutečně ty nejlepší.

#3djournal

Nebojte se 3D grafů

Ne, opravdu se nebojte. V následujícím textu nebudeme studovat matematiku ani kreslit komplikované grafy, ale podíváme se na jeden zajímavý program pro tvorbu 3D obrázků. Anaglyphy se v něm tvoří prostřednictvím jednoduchých (i složitějších) vzorců.

#3djournal

3D souboj ve vesmíru

Stereoskopie je nejen o pořizování 3D fotografií a 3D videa. Pojďme se podívat na stereoskopickou akční hru, která se odehrává v hlubinách vesmíru. Vaším cílem je zneškodnit co nejvíce nepřátel. Se 3D brýlemi dostává tento úkol - doslova - nový rozměr.

#3djournal

Nejlevnější 3D fotoaparát - za 198 Kč

Dělání 3D fotografií jedním fotoaparátem nebo mobilem má jednu velkou nevýhodu - nemůžete zachytit scény, kde dochází k pohybu. Jak tento problém vyřešit? Jednoduchým 3D fotoaparátem, o kterém bude řeč v tomto článku. Všechny fotografie v textu byly pořízeny právě jím.

#3djournal

Jak převést své staré fotografie do 3D

Chtěli byste udělat ze svých běžných fotografií prostorové? Stačí mít ten správný software a můžete se do toho pustit. Výsledek samozřejmě není stejný, jako kdybyste je 3D už nafotili, ale i tak je velmi dobrý. V následujícím textu nechybí odkaz na vhodný software ani tipy, jak ho použít.

#3djournal

Jak na sledování 3D/stereoskopického videa

3D filmy jsou další lákavou možností využití anaglyphu a stereoskopie obecně. Na internetu je k dispozici řada 3D videí, ne všechna jsou však určena pro modročervené brýle. Dá se jim ale pomoci. V následujícím textu si ukážeme jak a přineseme i pár tipů, kam na internetu za 3D videem.

#3djournal

Renderování stereoskopických/3D obrazů

Většina ostatních článků 3DJournalu radí, jak pro tvorbu 3D obrazů využívat buď fotoaparát nebo programy, které dělají 3D jen jaksi mimochodem. Zde se podíváme na jeden zdarma šiřitelný program, který to má přímo v popisu práce - a tak s ním lze vytvořit naprosto libovolné 3D scény. Záleží jen na vaší fantazii.

#3djournal

Skryté tajné obrazy v obraze

Modročervené brýle lze použít nejen k prohlížení 3D obrazů, ale také k jiným činnostem - třeba k prohlížení skrytých obrazů. Pokud tedy máte chuť, pojďte s námi tvořit utajené obrazové zprávy.

#3djournal

Podívejte se na svůj byt prostorově, ve 3D

Chcete tvořit obrazy místností ve 3D? Může jít o vymyšlené prostory, váš byt nebo o jakékoli prostory, které vás napadnou... A možnosti využití? Umění i něco ryze praktického.

#3djournal

3D fotografie na papíře a v mobilu

3D fotografie v počítači jsou sice fajn, ale když je člověk chce ukázat na návštěvě svým přátelům a známým, může být jejich elektronická podoba nepraktická. Jak tedy s nimi na papír? Nebo do mobilu? Jsou tu nějaké zádrhele?

#3djournal

3D systémy zobrazení

Existuje řada různých možností, jak tvořit a prohlížet 3D obrazy. 3DJournal se sice zabývá převážně anaglyphem, ale jistě neuškodí podívat se, z jakých dalších variant lze vybírat a kdy je možno kterou z nich použít.

#3djournal

3D postavy jako na dlani

V některých článcích na 3DJournalu se můžete dočíst, jak vytvořit 3D scénu a poté ji převést do anaglyphu. Aby scény nebyly mrtvé, pustíme se tentokrát do vytváření 3D postav.

#3djournal

Stereoskopické koláže, aneb Neskutečné 3D obrazy

Možná jste už zkoušeli tvořit 3D fotografie, počítačové 3D scény i 3D objekty, stojí za to zamyslet se nad tím, jak z nich stvořit smíchanou 3D scénu. V následujícím příspěvku si na příkladu vložení 3D postavy do 3D scény ukážeme, jak lze dělat 3D koláže.

#3djournal

Souboj s 3D tučňáky

Máte-li chuť na nějakou 3D herní zábavu, čtěte dále. Máme pro vás skutečně neobvyklou anaglyphovou hru - souboj s nepřáteli, kteří vypadají jako tučňáci.

#3djournal