Máme pro vás spoustu tipů: Jak dělat 3D fotografie běžným 3D fotoaparátem nebo mobilem? Jak převést staré fotografie do 3D? Jak natočit 3D film? Jak převést 2D video do 3D? O tom tu bude řeč.
Sdílet:Na uvedené - i některé další - otázky najdete odpovědi v tomto článku. A protože se může stát, že budete chtít vědět ještě více, než tento článek nabízí, u většiny témat najdete odkaz do našeho archivu - na články, které se danému tématu věnují velmi podrobně.
Je jasné, že nejprve si musíte vybrat něco zajímavého, co budete fotografovat. Výběr scény je u 3D fotografie o trochu náročnější než u fotografie běžné. Aby totiž vynikla prostorovost vašeho záběru, je vhodné, aby na fotografii byly objekty, které jsou od vás různě vzdálené. Fotíte-li tedy například hory v pozadí, měl by být vepředu na záběru třeba osamělý kámen nebo strom. Jednodušší je situace v místnosti, kde bývají běžně nějaké objekty blíže a jiné dále. Třeba židle a stůl před stěnou v pozadí.
Abyste mohli získat plnohodnotnou 3D (stereografickou) fotografii, je třeba fotografovanou scénu zabrat ze dvou různých pohledů. Takže místo jedné fotografie uděláte dvě. Při prvním i druhém fotografování byste měli držet fotoaparát ve stejné výšce i náklonu a nic na scéně by se nemělo změnit. Existuje jeden výborný trik: Pokud je kolem dost světla, můžete na fotoaparátu zapnout fotografování série snímků. A po stisknutí spoušti pomalu posouvat fotoaparát doprava. Získáte tak řadu fotografií, z nichž pak můžete - třeba i metodou pokus-omyl - vybrat ty nejlepší dvě pro vznik dokonalé 3D fotografie.
3D fotografii pak vytvoříte v programu pro tvorbu 3D fotografií, doporučujeme program 3DJournal 3.2 - zde.
Detailní článek o 3D fotografování
Video-návod na tvoření 3D fotografií
Více informací o programu 3DJournal 3.2
Nejlepší je samozřejmě rovnou fotografovat 3D fotografie, ale ne vždy je to možné. Třeba u starých fotografií nebo když máte jen běžný fotoaparát a chcete ve 3D zachytit pohyb. Pak je třeba plochou (2D) fotografii převést do 3D. I když existují pokusy o automatický převod, výsledky většinou nebývají dobré. Jde to ale poměrně snadno provést i ručně.
Do vhodného programu nahrajete svou (2D) fotografii. A pak už jen programu řeknete, co na fotografii je blíže k vám a co je vzdálenější. Nejjednodušší je udělat to pomocí takzvané 3D masky - na té prostřednictvím barev vyznačíte, co je kde - čím blíže něco na fotografii je, tím to bude na masce světlejší, čím to je dále, tím to bude tmavší. Člověku v popředí tak třeba přiřadíte bílou barvu, autu za ním šedou a domu v pozadí černou. A pak už jen programu řeknete, ať provede převod z 2D do 3D.
Převod z 2D do 3D můžete udělat v programu 3DJournalDX - zde. Ten obsahuje i vestavěný editor 3D masky.
Více informací o převodu fotografií z 2D do 3D
Více informací o programu 3DJournal DX
Natáčet 3D video a 3D filmy je poměrně snadné. Buď potřebujete 3D kameru, nebo dva fotoaparáty či dvě kamery. U 3D kamery nejspíše spolu s ní získáte i nějaký software pro tvorbu 3D videa. Pokud použijete dvojici fotoaparátů nebo kamer, bude to o trochu složitější.
Oba fotoaparáty/kamery budou při natáčení stát vedle sebe a mířit na scénu. Po natáčení otevřete záznam z levé kamery v nějakém softwaru pro konverzi videa - například VirtualDub je zdarma - a dvěma kliknutími myši uložte jednotlivé snímky záznamu. Pak uděláte totéž s videem z pravé kamery. A v programu 3DJournal pak pomocí dávkového zpracování celé video, snímek po snímku, automaticky převedete do 3D. A v programu VirtualDub už pak tyto snímky zase jen převedete na video.
Video-návod: Jak vytvořit 3D video
Trik pro převod 2D videa do 3D
Jak nahrát své 3D video na YouTube
3D obrázky můžete vytvořit také v řadě specializovaných programů. Stačí jen vytvořit nějakou scénu a pak ji nechat zobrazit (vyrenderovat) ze dvou pohledů - z pohledu pravého a levého oka. Některé z těchto programů ovšem nejsou úplně jednoduché na ovládání, pokud s nimi tedy nemáte zkušenosti, zkuste nějaký jednodušší. Třeba program LDraw na tvorbu 3D objektů z Lega.
Další 3D tipy a triky najdete v archivu našich článků. Jen musíme upozornit na jednu věc: Magazín 3DJournal existuje již od roku 2003, takže některé z článků mohou obsahovat již zastaralé informace. Přesto v nich třeba najdete nějakou inspiraci.
Použité fotografie 3DJournal: Řím, San Francisco, CERN
3DJournal, únor 2017