Jen málokterá novinka ve světě 3D byla očekávána s takovou netrpělivostí, jako Apple Vision Pro, brýle pro virtuální a rozšířenou realitu od Applu. Cupertinská společnost totiž znovu přichází s příslibem revoluce a nabízí naději, že na poli, kde se jiným příliš nedaří, ona změní pravidla hry.
Sdílet:I když jsou s námi brýle pro virtuální realitu již řadu let a mimo jiné je používáme pro 3D obsah v podobě stereoskopických fotografií nebo 3D filmů, nedočkaly se nijak závratného rozšíření. A doba, kdy byly hitem 3D televizory pominula tak rychle, jako začala. Zahajuje tedy nyní Apple novou éru 3D obsahu?
Je nutno hned v úvodu říci, že Apple své brýle neoznačuje jako produkt pro virtuální realitu nebo pro 3D obsah, ale jako „revoluční prostorový počítač, který plynule propojuje digitální obsah s fyzickým světem a zároveň umožňuje uživatelům zůstat v přítomnosti a ve spojení s ostatními“. Na rozdíl od konkurence, která nabízí buď brýle pro rozšířenou realitu – tedy typicky průhledné brýle, na něž se promítá dodatečný obraz, nebo brýle pro virtuální realitu – kde jste zcela odstíněni od okolního světa, Apple nabízí „vše v jednom“.
Brýle Vision Pro; foto: Apple
S Vision Pro můžete sledovat jak 3D obsah, tak i okolní svět doplněný o virtuální 3D objekty. Výraznou výhodou přitom je, že při používání těchto brýlí neztratíte kontakt s okolím – klidně si můžete s někým povídat nebo prostě přejít ve svém bytě z místa na místo.
Když si Vision Pro nasadíte, každé vaše oko má před sebou propracovanou optiku a displej s uváděným rozlišením vyšším než 4K (4 096 × 2 160 pixelů), nicméně své okolí můžete sledovat díky dvojici vnějších kamer. A vaše okolí zase může sledovat vás, protože brýle disponují vnějším displejem, na který je promítána část vašeho obličeje. A váš obličej výrobce slibuje realisticky přenášet třeba i při komunikaci na dálku přes FaceTime.
Další inovací je ovládání. „Vision Pro vytváří nekonečné plátno pro aplikace, které přesahuje hranice tradičního displeje, a představuje plně trojrozměrné uživatelské rozhraní ovládané těmi nejpřirozenějšími a nejintuitivnějšími možnými vstupy - očima, rukama a hlasem uživatele,“ tvrdí Apple a jeho prezentace mu dávají za pravdu.
"Dnešním dnem začíná nová éra počítačů," řekl Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple, při představování novinky. "Stejně jako nás Mac uvedl do osobní výpočetní techniky a iPhone do mobilní výpočetní techniky, Apple Vision Pro nás uvádí do prostorové výpočetní techniky. Vision Pro, postavený na desetiletích inovací společnosti Apple, je o několik let napřed a nepodobá se ničemu, co bylo vytvořeno dříve - má nový revoluční vstupní systém a tisíce převratných inovací. Odemyká neuvěřitelné zážitky pro naše uživatele a vzrušující nové možnosti pro naše vývojáře," dodal Cook.
Zásadní pro použitelnost je i ergonomie – a tedy fyzické provedení brýlí. Zatím vše nasvědčuje tomu, že by jejich nošení mohlo být výrazně méně unavující, než v případě jiných brýlí pro virtuální realitu.
Pro výsledný dojem je pochopitelně zásadní elektronika uvnitř. „Průlomová konstrukce Vision Pro je vybavena zobrazovacím systémem s mimořádně vysokým rozlišením, který na dvou displejích obsahuje 23 milionů pixelů, a vlastním čipem Apple v jedinečném dvoučipovém provedení, který zajišťuje, že každý zážitek se odehrává jako před očima uživatele v reálném čase,“ uvádí dále Apple. A chlubí se i skvělým zvukem nebo možností pořizovat externími kamerami kvalitní 3D záběry pro uchování „plastických vzpomínek“.
Přichází tedy skutečně revoluce? Zatím těžko říci. Pokud ano, rozhodně bude chvíli trvat, než se podobná zařízení masově rozšíří. Apple si svou špičkovou technologii nechá příslušně zaplatit: Cena Apple Vision Pro začíná na 3 499 amerických dolarech, tedy na cca 80 000 korunách. Přesto podle analytika Ming-Chi Kua Apple zřejmě dostal jen během prvního víkendu, kdy bylo možno brýle objednávat, objednávky na 160 až 180 tisíc kusů. Dodací doba se tak protáhla na několik týdnů. První klienti by brýle měli mít k dispozici druhého února 2024.
3DJournal, leden 2024