Tipy

Super trik pro snadnou tvorbu 3D fotografií

Foto: getimg.ai
Foto: getimg.ai

Už fotografujete ve 3D, stereoskopicky? A také se vám při fotografování 3D fotografií někdy stane, že výsledek není podle vašich představ? Fotografie jsou třeba kvůli natočení zkreslené nebo jste neodhadli, jak moc posunout fotoaparát či mobil mezi první a druhou fotografií? Máme pro vás snadné řešení!

Sdílet:  

Pokud používáte stativ s vodováhou a máte vždy přesně spočítáno, jak fotografovat, pak následující postup vaše 3D fotografie nikterak nezlepší. Jestliže ale dáváte přednost fotografování 3D kdykoli a kdekoli, prostě jen tak najednou podle chuti, pak pro vás máme tip, který se nám výborně osvědčil v praxi.

Opravdu velmi jsme spokojeni s následujícím postupem, který není nijak složitý a dává velmi dobré výsledky. Optimální je použít digitální fotoaparát nebo mobil, ale není to nutností - pokud třeba milujete klasiku, klidně sáhněte po fotoaparátu na fil. Jen se vám v tomto případě tento postup trochu prodraží.

Nastavte na fotoaparátu nebo mobilu pořízení série snímků. Zamiřte objektiv a pozorujte displej. Tím, že ho budete mít fotoaparát při pozorování displeje dále od sebe (25 - 30 centimetrů od očí), zmenšíte riziko, že se vám fotoaparát či mobil bude při pořizování snímků různě natáčet.

Složení 3D fotografie ze série snímků má své nezanedbatelné výhody.

Stiskněte spoušť a pomalu posouvejte fotoaparát doprava. Jednotlivé snímky série tak zaberou scénu vždy trochu posunutou doleva.

A nyní je již postup stejný jako vždy. Naše pokusy ukázaly, že první snímek série je zpravidla nepoužitelný (protože se ruka 'rozjíždí'), vhodné je tedy složit v programu 3DJournal druhý snímek a některý z dalších - druhý, třetí nebo čtvrtý. Jakmile jich několik vyzkoušíte, snadno zjistíte, který je pro danou scénu nejvhodnější.

Naše pokusy ukázaly, že je vhodné pořizovat sérii alespoň 4 snímků a 3D fotografie byly povedené při kombinaci 2.+3. snímku, 2.+4. snímku nebo 3.+4. snímku.

Postup samozřejmě zpravidla nelze použít u tmavých scén - obraz je totiž kvůli delšímu času závěrky a pohybu rukou rozmazaný. Díky pořízení levého a pravého snímku poměrně rychle za sebou ovšem dává dobré výsledky i při pořizování 3D fotografií pomalu se pohybujících objektů, které jinak pro 3D fotografie s jedním fotoaparátem zachytíte jen stěží.

3DJournal, květen 2004
Sdílet: