Tipy

Jak snadno převést své fotografie do 3D

3DJournalDX pro převod z 2D do 3D
3DJournalDX pro převod z 2D do 3D

Máte desítky či stovky fotografií a chtěli byste, aby nebyly ploché, ale plastické? Prostě 3D? Řešení je snadné: Stačí spustit program 3DJournalDX a fotografie převést. A jak že to vlastně funguje?

Sdílet:  

Lidský mozek rozpozná, co je na fotografii blíže k vám a co dále od vás podle řady různých informací, které jsou na každém obraze obsaženy. Například větší postavy či budovy jsou zřejmě blíže, zatímco ty malé jsou v dálce. Svou roli hrají i světla a stíny nebo zaostření obrazu. A na skutečném 3D (stereoskopickém) obrazu navíc každé oko vidí trochu odlišný obraz - tak, jako ve skutečnosti. Proto se zdají být tyto obrazy tak plastické.

Jak udělat z 2D fotografie 3D fotografii

Stačí použít vhodný počítačový program  a můžete z libovolné 2D fotografie (tedy z libovolné fotografie) udělat stereofotografii - 3D fotografii. V nejlepším případě byste počítači napověděli, které věci na fotografii jsou blíže a které dále - a jak daleko - a on by vytvořil 3D obraz. Protože ale lidský mozek najde na obraze množství nápověd o tom, co je jak daleko, na většině fotografií stačí označit jen několik nejvýznamnějších prvků - a výsledný obraz vypadá jako 3D.

Nejjednodušší je přitom počítači sdělit informace potřebné pro tvorbu 3D fotografie prostřednictvím barev - čím blíže něco na fotografii je, tím to bude světlejší, čím to je dále, tím to bude tmavší. Člověku v popředí tak třeba přiřadíte bílou barvu, autu za ním šedou a domu v pozadí černou.

Existují i nástroje, které umístění jednotlivých objektů v prostoru odhadnou více či méně úspěšně automaticky.

Vážně je to tak snadné? Ano. Do počítače - a do programu 3DJournalDX - prostě nahrajete fotografii, nástrojem pro kreslení čar obtáhnete objekt v popředí (třeba člověka) a nástrojem pro vybarvování ho jedním kliknutím vybarvíte bílou barvou. Pozadí necháte černé. Pokud jsou před ním - a za člověkem - ještě nějaké další objekty, můžete i je obtáhnout a vybarvit nějakým odstínem šedé.

Při práci můžete kdykoli přepínat mezi 2D a 3D zobrazením, takže máte přehled, jak se z vašeho 2D obrazu stává 3D obraz, resp. jak se ze staré 2D fotografie stává 3D fotografie. A když jste spokojeni, své dílo uložíte.

Kde se dozvědět více

Podrobné informace o programu 3DJournalDX včetně odkazu na stažení zdarma naleznete v tomto článku.

3DJournal, červen 2004
Sdílet: