Slovník pojmů

Jaké existují a jak fungují 3D brýle

Foto: geimg.ai
Foto: geimg.ai

3D brýle zajišťují, aby každé lidské oko vidělo odlišný obraz, čímž dokáží - pokud je k dispozici vhodný zdroj obrazu - vytvořit dojem hloubky a prostoru. 

Sdílet:  

V průběhu času vzniklo několik typů 3D brýlí. Zde jsou ty nejznámější:

Aktivní 3D Brýle: Tyto brýle obsahují dvě malé jednoduché LCD obrazovky, pro každé oko jednu. Ty však samy o sobě nevytvářejí obraz, ale jen se střídavě zatemňují a prosvětlují, synchronizovaně s obrazem na obrazovce. K oku se tak vždy dostane jen ten obraz, který je určen právě pro něj. Tyto brýle bývají používány s některými televizory.

Pasivní polarizační 3D Brýle: Tyto brýle používají pasivní polarizační filtry. Brýle s polarizačními firmy propouštějí k jednomu oku obraz s jednou polarizací světla (např. horizontální), k druhému s druhou (vertikální). Bývají používány v 3D kinech. Jejich výhodou je, že narozdíl od aktivních 3D brýlí nevyžadují baterie.

Pasivní 3D brýle pro anaglyph: Klasické červeno-modré (případně červeno-blankytné) brýle vytvářejí 3D efekt pomocí filtrování barev. Jejich výhodou je nízká cena a možnost širokého použití i na papírové fotografie a běžné monitory, nevýhodou je zkreslení barev.

Brýle pro virtuální realitu: Tyto brýle poskytují každému oku jeho obraz tak, že mají vestavěný plnohodnotný barevný displej pro každé oko. Nevýhodou je vyšší cena a zatím zpravidla ne zcela dokonalé rozlišení.

K čemu se 3D Brýle hodí

Zábava: Zážitek ze sledování filmů, fotografií, her nebo videí je díky nim mnohem intenzivnější a zábavnější.

Vzdělání: V některých případech může 3D pomoci lépe pochopit složité koncepty nebo prostorové struktury. Rovněž se hodí pro některé typy školení.

Byznys: 3D efekt může zvýšit dopad prezentací, ale rovněž pomoci při vývoji nových produktů.

3DJournal, leden 2005
Sdílet: