Tipy

Jak správně ukládat 3D fotografie

3D foto v různých formátech
3D foto v různých formátech

Zdálo by se, že když vytvoříte kvalitní 3D obraz, máte vyhráno. Ale je tu ještě jeden zádrhel - totiž výběr vhodného formátu pro uložení obrazu. Pokud se rozhodnete nesprávně, může vaše práce přijít vniveč.

Sdílet:  

Pro ukládání bitmapových obrázků je k dispozici řada formátů, z nichž nejpoužívanějšími jsou GIF, JPG (JPEG), TIF (TIFF), BMP a PNG. Každý z těchto formátů má své přednosti i nedostatky.

Co komu přebývá - a schází

Obrázky uložené ve formátech GIF a JPG se mohou pochlubit tím, že jsou velmi úsporné - jejich soubory mohou být poměrně malé. Proto je mají v oblibě weboví designeři (nebo aspoň měli v době psaní tohoto článku - v roce 2003) - stahování rozumně vytvořených gifů a jpgů je rychlé.

Oba tyto formáty jsou komprimované, JPG navíc využívá takzvanou ztrátovou kompresi. To znamená, že se některé informace při ukládání nenávratně ztratí - mimo jiné se například rozmažou drobné detaily. To je nepříjemné u 3D obrazů - anaglyphů, protože zde ostré detaily pomáhají získat dobrý prostorový vjem. Kvalitu komprese lze v řadě grafických programů nastavit (ale: čím lepší obraz, tím více místa zabere na disku).

GIF používá bezeztrátovou kompresi, jeho použití ale bylo omezeno licenčními závazky (v USA vypršely v roce 2003, v dalších zemích světa ale až v roce 2004). Větší nepříjemností je nyní ovšem jiné omezení - standardní formát GIF totiž zvládne uložit maximálně 256 barev. Což je na 3D fotografie občas málo. Způsob převodu z milionů barev do 256 bývá u různých programů různý, někdy jej lze nastavit.

U 3D fotografií je třeba s kompresí zacházet opatrně.

Formát TIF nabízí bezeztrátovou kompresi a spoustu barev, na disku však jeho obrázky zabírají více místa. Navíc má občas problémy s kompatibilitou - existuje několik specifikací tohoto formátu a ne každý program rozumí všem. Někdy tak místo obrazu uvidíte jen 'rozsypaný čaj'.

BMP se kompresí příliš nezatěžuje, zato však nabízí dobrou kompatibilitu a zachování kvality obrazu i barev. Podle našeho názoru jde o ideální formát pro tvorbu vlastních 3D obrazů. Pokud 3D obraz uložíte v BMP, můžete s ním pak dále experimentovat - například převádět do TIFu a GIFu pro vystavení na internet, přitom vám ale stále zůstane obrázek v plné kvalitě v BMP.

PNG je oproti ostatním zmíněným formátům novější a dá se říci, že ani po několika letech od svého stvoření se nedočkal tak masové obliby jako jeho předchůdci (stav v roce 2003, později se situace výrazně změnila). Nabízí rozumnou kompresi a počet barev podle volby.

Pokud netrváte na 3D fotce ve formátu anaglyph, pak u paralelního zobrazení (levá a pravá fotografie vedle sebe) se většině problémů s formátem souborů vyhnete.

Rozhlédněte se

Do úvodního obrázku jsme umístili 3D fotografii zkopírovanou z několika různých formátů a mírně zvětšenou. Všimněte si, že hodně komprimovaný JPG skutečně nenabízí příliš dobrou kvalitu, zatímco GIF je ostrý - ale trpí barevné podání. PNG i BMP pak vyžadují větší prostor na disku (pozor - PNG ve 256 barvách by zabral podobný prostor jako GIF). Pro běžné umístění na web se podle našeho názoru zpravidla nejlépe hodí formát GIF, případně PNG.

3DJournal, leden 2004
Sdílet: