Na 3D tiskárně si můžete vytisknout různé drobné předměty, ve světe se ale experimentuje třeba i s 3D tiskem domů.
Sdílet:Může se zdát, že 3D tisk je horkou novinkou, ale není to tak úplně pravda. Již v polovině 80. let sloužily technologie 3D tisku k tvorbě prototypů v řadě oblastí výroby. Nyní ale 3D tisk zlevňuje a stává se tak široce dostupným. Navíc se značně zdokonaluje, takže nachází stále více možností uplatnění.
Běžný je 3D tisk prototypů výrobků nebo jejich součástí, modelů staveb, částí lidského těla, které lze využít v chirurgii, ale třeba i uměleckých předmětů nebo bytových doplňků. „3D tisk je technologií, která se rychle posouvá do stavu všeobecného přijetí,“ upozorňoval již před třemi lety Pete Basiliere ze společnosti Gartner a doporučoval: „Firmy musejí neustále sledovat vývoj a identifikovat okamžik, když už 3D tisk budou moci využít.“ A jak řekl, tak se stalo. Řada firem skutečně tyto technologie pilně sledovalo a sleduje - a mnohé je využívají v praxi.
Tisknout ve 3D lze různými způsoby. Cenově nejdostupnější skupinou 3D tiskáren jsou momentálně ty, které tisknou z termoplastu. Tyto takzvané FDM tiskárny (FDM = Fused Deposition Modeling) využívají jako materiál plast, který při tisku taví a nanášejí vrstvu po vrstvě do podoby výsledných modelů. Jejich výraznou nevýhodou je jednobarevnost – celý vytvořený 3D objekt má zpravidla jen jednolitou barvu použitého plastového materiálu.
Zatím zřejmě jedinou běžně používanou technologií barevného FDM 3D tisku je přístup, kdy jsou na jednom objektu kombinovány materiály různých barev.
Poměrně velké naděje, pokud jde o možnosti využití, jsou vkládány do tisku z fotopolymeru. Tekutý fotopolymer je opět postupně nanášen do podoby výsledného modelu, materiál je při práci uváděn do pevného skupenství prostřednictvím ultrafialového záření. Pokud je do polymeru před vytuhnutím dopraven příslušný barevný pigment, výsledný objekt by měl získat zbarvení přesně podle zadání autora.
Na trhu jsou i 3D tiskárny tvořící objekty z dalších materiálů: z kovového prášku, ze skleněného prášku, z křemičitého písku, sádry nebo z keramiky. Některé z těchto materiálů lze snadno obarvit již při tisku 3D objektu (často se tak činí třeba u písku), případně po jeho dokončení. Nicméně kvalitní barevné 3D tiskárny jsou zatím výrazně dražší než monochromatické FDM modely.
3D tisk je běžně využíván k výrobě prototypů finálních výrobků či modelů ve stavebnictví, v oblasti průmyslového designu, v automobilovém průmyslu, ve strojírenství, v letectví, ve vojenství, v lékařství, v oblasti módy, umění, vzdělávání a v řadě dalších. Díky 3D tisku je možné vyrobit přesný model budoucího finálního výrobku s mnohem menšími náklady než u starších metod.
Těžko říci, zda bude 3D tisk někdy hrozbou pro masovou výrobu konečných výrobků. Zatím tomu tak není. 3D tisk je totiž stále poměrně časově náročný a jednotkové náklady na výrobu konečného produktu ve velkých sériích jsou stále výrazně nižší u klasických metod výroby. 3D tisk je výhodný u malých sérií produktů a tam, kde se vytvářejí produkty na míru.
Analytici IDC odhadují, že v následujících letech bude v profesionální sféře 3D tisk dále napomáhat zkracovat dobu mezi návrhem produktu a jeho finální výrobou. Umožní také firmám snadno realizovat vlastní malosériovou výrobu.
U domácího tisku poroste podle IDC popularita 3D tisku hlavně díky klesající ceně tiskáren, ale i nadále zůstane hlavně doménou kutilů a modelářských nadšenců. Na internetu lze najít volně ke stažení tisíce 3D modelů rozličných předmětů, které si může kdokoli stáhnout a jednoduše vytisknout. Pokud se tedy dostane někdy na trh nějaká opravdu levná 3D tiskárna se snadným ovládáním, může se stát, že si nějaké 3D předměty budou doma tisknout i zcela běžní uživatelé. Místo, aby tak například komplikovaně sháněli nějaký náhradní plastový díl nebo nějaký zajímavý a přitom jednoduchý produkt, vytisknou si ho v pohodlí domova.
V článku jsou použity informace z našeho sesterského magazínu BusinessIT.cz.
Použité fotografie výrobců: Flyingbear 3D Printer, Createbot Super Mini 3D Printer, DMS DP2 3D printer kit
3DJournal, únor 2017