Tipy

3D kamery pro 3D video

Foto: Sony
Foto: Sony

Pokud to s natáčením 3D filmů a 3D videa myslíte vážně, budete potřebovat 3D kameru. Ta ale nemusí být drahá.

Sdílet:  

Jestliže pro pořizování 3D fotografií stačí i jeden běžný fotoaparát nebo mobil, pro natáčení 3D videa jsou dva fotoaparáty nebo kamery - anebo 3D fotoaparát či 3D kamera nezbytností. Můžete namítnout, že pro 3D animovaný film si lze také vystačit s jedním fotoaparátem - a budete mít pravdu. Ale pro natáčení skutečného světa s pohyblivými objekty (lidmi, zvířaty, automobily apod.) si s jedním fotoaparátem či kamerou nevystačíte.

Snad jedině že byste použili specializovaný 3D nástavec (nebo, chcete-li, v některých případech 3D objektiv). Ten je schopen díky speciální optice převést pohled z levého oka i z pravého oka do jednoho objektivu fotoaparátu či kamery. Dělá to ale zpravidla tak, že levý obraz zabírá levou půlku snímku a pravý obraz pravou půlku snímku. Výrazně se tak snižuje rozlišení videa a podle našich zkušeností výsledky - alespoň u levných 3D nástavců - nejsou nijak dobré. 3D nástavec se tak zpravidla hodí jen pro první experimenty.

VR kamera PanacastAni chytré telefony, které jsou nyní stále častěji vybaveny dvěma fotoaparáty vedle sebe, tu příliš nepomohou. Jejich fotoaparáty jsou totiž obvykle pro snímání 3D v nevhodné vzdálenosti a mnohdy mají také velmi odlišné parametry. Jejich smysl je totiž zcela jiný než pořizovat 3D (stereoskopické) fotografie.

Dva fotoaparáty, dvě kamery

Pro natáčení 3D videa lze použít dva fotoaparáty nebo dvě kamery, ale lepším řešením pro většinu z nás jsou 3D kamery nebo 3D fotoaparáty se schopností natáčení videa. Proč? Protože dva běžné fotoaparáty nebo kamery nebudou dokonale synchronizované, takže snímky z levého a pravého pohledu budou vůči sobě většinou lehce posunuté. Zajistit dokonalou synchronizaci bude zpravidla pro běžného uživatele obtížné, ba leckdy nemožné. Pokud tuto funkci už nepodporuje samotné toto zařízení.

Pro první experimenty tak mohou být dva fotoaparáty nebo kamery postačujícím řešením, ale jako lepší řešení lze skutečně doporučit 3D kamery nebo 3D fotoaparáty. Ty naštěstí nemusejí být drahé.

3D fotoaparát, 3D kamera

FinePix Real 3DK nejznámějším 3D fotoaparátům patří modely společnosti Fujifilm s označením FinePix Real 3D, modely W1 a W3. Levné pak byly 3D kamery Sony Bloggie MHS-FS3 nebo Aiptek i2 3D. Jde ovšem o přístroje, které se dostávaly na trh kolem roku 2010, takže jsou dnes již minulostí. Stejně jako řada dalších 3D fotoaparátů a 3D kamer, které se objevily ve stejné době, která se zdála být 3D zaslíbená.

Aktuální nabídka 3D fotoaparátů a 3D kamer je poměrně chudá. Předpokládejme, že nehledáte profesionální přístroj v ceně řádově stovek tisíc korun - po čem se tedy podívat? Na trhu lze pořídit například Panasonic Lumix 3D DMC-3D1. Nebo sáhnout po nějakém produktu, který podle dostupné specifikace nabízí 3D současně s 360 stupňovým záznamem pro virtuální realitu - v předprodeji je Vuze Camera. Oba tyto produkty, mimochodem, přijdou na cca 800 dolarů. Vlastní zkušenost s nimi nemáme, takže si netroufneme doporučovat. Zatímco nabídka 3D fotoaparátů se v minulých letech spíše snižovala, u produktů pro virtuální realitu lze očekávat opačný trend. Jen je třeba si ohlídat, aby pořizovaly skutečně 3D záznam. Pokud se bude trh skutečně rychle měnit, jak se očekává, stojí za to před konkrétním nákupem podrobně prozkoumat aktuální situaci. Ta už může být výrazně odlišná než v okamžiku, kdy vzniká tento článek.

Fotografie výrobců v článku: Fuji-Film, Sony, Panacast

3DJournal, únor 2017
Sdílet: