Tipy

Test: 3D fotoaparát Kandao QooCam EGO

Fotoaparát Kandao QooCam EGO 3D s nástavcem; foto: 3DJ
Fotoaparát Kandao QooCam EGO 3D s nástavcem; foto: 3DJ

Příběh tohoto neobvyklého 3D fotoaparátu odstartoval na veřejnosti v únoru 2022, kdy na Kickstarteru vybrali autoři cílovou částku během několika málo minut. O tři dny později už fanoušci dohromady složili v přepočtu přes 4 miliony korun a nakonec částka překonala 6milionovou hranici (290 tisíc USD). V květnu 2022 pak začala rozesílka produktu k uživatelům – ale zdaleka ještě nebylo hotovo. Proč? A jak si fotoaparát vede?

Sdílet:  

3D fotoaparát a 3D kamera Kandao QooCam EGO se může pochlubit několika zajímavými vlastnostmi. Tou nejviditelnější je fakt, že se prodává spolu s magnetickým nástavcem, díky kterému si přímo na jeho displeji můžete prohlížet pořízené fotografie. A klidně hned tady prozradíme, že tohle funguje velmi dobře, mimo jiné díky rozlišení dotykového displeje 1440x1600 pixelů.

Jde také – po dlouhé době – o 3D fotoaparát, který je cenově dostupný. První zájemci na Kickstarteru ho mohli získat už za 269 dolarů, tedy za něco málo přes 6000 Kč, běžná cena se pak pohybovala mezi 7 a 8 tisíci Kč s DPH. Koncem roku 2023 se pak dostal do výprodeje a dal se pořídit za necelých 5 000 Kč. Co za tu cenu dostanete?

Co nabízí levný 3D fotoaparát

V balení s fotoaparátem Kandao QooCam EGO 3D dostanete kromě nástavce pro prohlížení fotek ještě baterii, váček, poutko, selfie zrcátko, nabíjecí kabel a základní návod k použití. Co vás ale zřejmě bude zajímat nejvíc, jsou parametry samotného zařízení.

Tady tedy jsou: Fotoaparát natáčí video v rozlišení 1920x1080 pixelů pro každé oko s frekvencí 30 nebo 60 fps, snímky mají rozlišení 4000x3000 pixelů pro každé oko, celkem má tedy jeden snímek obsahující jak záběr zleva, tak zprava, 8000x3000 pixelů. Fotografie jsou ukládány do formátu jpg nebo dng, video kodek je H.264, k dispozici je gyroskopická stabilizace (byť stabilizaci je třeba provádět až dodatečně, v samotném fotoaparátu jsme žádnou nezaznamenali).

Fotografie a videa jsou ukládány na MicroSD kartu s maximální kapacitou 256 GB, média lze sdílet také prostřednictvím WiFi. Nabíjení probíhá přes kabel USB-C, přes který můžete také stahovat data z karty. Fotoaparát lze použít i jako webovou kameru.

Jak dobře se fotoaparát používá

Fotoaparát je poměrně malý a lehký. Měří 94x52x25 milimetrů a váží nějakých 160 gramů. Vpředu má (samozřejmě) dva objektivy, které jsou vzhledem k jeho velikosti umístěny poměrně hodně na stranách, takže je třeba dávat při fotografování pozor, abyste si je nezaclonili rukou.

Tělo fotoaparátu působí odolně, výrobce udává vodotěsnost a prachotěsnost dle specifikace IP67. Daní za to je trochu obtížnější otevírání dvířek, kterými se přistupuje k baterii, k MicroSD kartě a k nabíjecímu konektoru, nebo poněkud tužší spoušť. Místo té fyzické můžete ale používat i virtuální tlačítko spouště na displeji.

Firmware fotoaparátu je stále vylepšován.

Fotoaparát si zpočátku vysloužil nejednu stížnost uživatelů, především na dlouhou dobu zapínání, nízkou výdrž na jedno nabití, málo jasný displej pro použití na přímém slunci, chybějící automatické ostření, chybějící formát dng nebo dokonce na fakt, že je obraz pro jedno oko vertikálně posunut oproti druhému oku, což je u stereoskopie celkem problém. Nicméně výrobce ty problémy, které může, zjevně řeší. Jaká je tedy situace nyní?

My jsme fotoaparát rovnou začali používat s nejnovějším firmwarem z prosince 2023 a tam už některé zmíněné problémy zmizely (ze zmiňovaných trablů jde o vertikální posun, chybějící automatické ostření a chybějící formát dng) nebo jsou mírnější (délka zapínání). Přesto zapnutí trvá dobrých 20 sekund a pokud jde o výdrž akumulátoru (s kapacitou 1340 mAh), je třeba se chovat úsporně a nenechávat přístroj zbytečně dlouho zapnutý, když právě nefotografujete. Ukazatel nabití rychle klesá, ze 100 na 90 % klesne (jen při zapnutém displeji) během cca šesti minut a třeba při nahrávání videa energie samozřejmě ubývá ještě rychleji – z 90 na 80 % za nějakých pět minut videa. Na druhou stranu je pravdou, že fotoaparát lze používat i když se právě nabíjí (třeba z power banky, kterou lze při intenzivnějším používání na cestách rozhodně doporučit).

A ještě dodejme, že nám fotoaparát několikrát zamrzl. Vždy při zapínání, pokud jsme třeba stiskli nějaké tlačítko - nebo nasadili nástavec pro prohlížení - ještě před tím, než se zcela nastartoval. Pokud jsme ho ale nechali zapnout se v klidu, fungoval spolehlivě.

Jak dobře 3D fotoaparát fotografuje a natáčí video

Kandao QooCam EGO je jen o málo větší než běžná akční kamera – a tomu odpovídá i jeho optika a elektronika. Kvalita fotografií i videa tomu odpovídá a záleží jen na vaší náročnosti, zda vám to bude vyhovovat. V recenzích uživatelů najdete jak chválu, tak odsouzení. My se kloníme spíše ke chvále.

Naše zkušenost ukazuje, že je zpravidla lepší nastavit ostření ručně než spoléhat na automatiku. Jak na fotografiích, tak na videu, je při správně zvolené scéně (tedy pokud jsou nějaké objekty v popředí) dobře patrný 3D efekt, ostrost záběrů je slušná a také s barevným podáním jsme byli spokojeni. U videa by se ale hodila stabilizace prováděná už při nahrávání.

Jedna z fotografií pořízená fotoaparátem Kandao QooCam EGO 3D převedená do formátu anaglyph

Jedna z fotografií pořízená fotoaparátem Kandao QooCam EGO 3D převedená do formátu anaglyph

Abyste si mohli udělat základní obrázek sami, na tomto odkazu najdete galerii prvních fotografií, které jsme s Kandao QooCam EGO pořídili. Nutno dodat, že pro účely zobrazení na webu jsou už fotografie zmenšené. Všechny uvedené fotografie byly ukládány do formátu jpg.

A ještě pár slov o výrobci

Kandao je čínská společnost se sídlem v Šen-čenu, který je známý jako hlavní technologické centrum v Číně. Kandao se zaměřuje na výrobu 360stupňových kamer a také na související software. Model QooCam EGO je tedy tak trochu překvapením, protože v tomto případě není cílem fotografovat ve 360 stupních, ale ve 3D. Každopádně výhodou tohoto výrobce je, že i po delší době od uvedení produktu přináší softwarové updaty, které fotoaparát dále vylepšují.

3DJournal, leden 2024
Sdílet: