Tipy

3D obrazy s věrnými barvami

Systém ColorCode 3D
Systém ColorCode 3D

V průběhu času se objevila řada pokusů, jak uživatelům nabídnout co nejkvalitnější 3D zobrazení. Jedno z nich se objevilo poměrně nedávno - pracuje na podobném principu jako anaglyph, ale nabízí kvalitnější podání barev. Je třeba speciálních brýlí.

Sdílet:  

Použitá technologie nese název ColorCode 3D a pokud bychom měli její princip shrnout do krátkého vysvětlení, pak by mohlo znít asi takto: ColorCode 3D používá brýle se dvěma různobarevnými průhledy, jedním modrým a druhým žlutým (vytvořeným jako kombinace zelené a červené barvy). Obrázky jsou pak tvořeny podobně jako u anaglyphu - modrá složka pro pohled z jedné strany je smíchána s červenozelenou složkou pro pohled z druhé strany.

Autor ColorCode 3D má svou technologii patentovanou - a součástí patentu je i řada vylepšení. Tvorba obrázků je tedy komplikovanější, než je naznačeno výše; základní princip však zůstává zachován.

Věrné barvy

Techniku ColorCode 3D jsme se rozhodli otestovat. Prohlédli jsme řadu obrázků a prostřednictvím grafického editoru provedli i některé další pokusy. Náš dojem z této techniky byl velmi dobrý.

Díky volbě barev brýlí a některým použitým matematickým algoritmům si zachovávají obrazy v ColorCode 3D věrné barvy. Přes žlutý průzor jdou totiž barvy jen málo zkreslené, tmavěmodrý průzor pak dělá subjektivní dojem, že propouští především jasovou složku.

3D efekt obrazů je také velmi dobrý. Zde je však nutno poznamenat, že i pro anaglyph existují různé metody pro zdokonalení 3D vjemu - například pro případy, že je třeba zobrazit větší plochy nějakých 'nevhodných' barev. Výhodou ColorCode 3D ovšem je, že jsou tyto metody již součástí standardu.

Ano, nebo ne?

Kromě výše uvedených výhod má ColorCode 3D i jednu významnou nevýhodu: Jde o velmi málo používanou technologii. Pokud v ColorCode 3D vytvoříte obrazy a umístíte je na web, jen málo lidí si je bude moci prohlédnout. Zatímco brýle pro anaglyph jsou poměrně běžně dostupné po celém světě a leckdo je má doma, s brýlemi pro ColorCode 3D je to horší.

Mimochodem - nová verze našeho softwaru podporuje modrožluté anaglyphy.

A na závěr ještě odkaz na webové stránky ColorCode 3D. Najdete tam nejen informace o této technologii, ale i řadu obrazových galerií.

3DJournal, duben 2004
Sdílet: