Domů | O nás | Staňte se členy klubu/Získejte 3D software | en english Přihlášení pro členy - Jméno: Heslo:
 3DJournal          Zažijte třetí rozměr obrazu
Naše nabídka: 3D fotografie 3D software Návody a rady Diskuze
HORKÉ TIPY VIDEO-NÁVODY
! 3DFotoVideo 3DVideoVideo

<<< Video 1: Jak vytvořit 3D fotografii

Video 2: Jak vytvořit 3D video >>>
E-kniha zdarma o 3D fotografii a 3D videu
E-kniha: Jak na 3D foto a 3D video - stáhni si knihu zdarma ze Slasti.cz nebo přímo zde: mobi - epub - pdf
Rychlé menu
 Hlavní stránka
 Všechny články
 O nás
3D galerie
3D image
3D image
3D image
3D image
3D image
3D image

Natočte svoje první 3D video

   Při sledování 3D filmů, například v kinech IMAX 3D, jistě mnozí z nás zatoužili natočit vlastní 3D film. Ale jak na to? Nabízíme vám tip, jak to zvládnout - se dvěma kamerami, ale třeba i jen s jednou.

Související témata: Točte snadno vlastní 3D filmy

    První metoda vytváření 3D videa Málokdo z nás má asi po ruce dvě stejné digitální kamery. Pokud mezi takové lidi patříte, pak máte tvorbu 3D videa zjednodušenu. Stačí prostě postavit kamery vedle sebe - do vzdálenosti, kterou určíte stejně jako při 3D fotografování - a spustit záznam (v nejlepším případě ještě můžete kamery propojit tak, aby začaly natáčet zcela synchronně). A potom provést několik úprav popsaných dále.
   Druhou možností je pořídit si pro kameru některý ze speciálních 3D nástavců. Ani to však není nijak levná záležitost, navíc toto příslušenství nebývá příliš univerzální.
   Je tu ale ještě jedna možnost. Můžete použít kameru a digitální fotoaparát, který zvládne natáčení videa. Jistě - kvalita nebude tak vysoká jako ve 3D kině, ale novější fotoaparáty již video umějí docela pěkně.
   A ještě jedna poznámka - díky nové verzi softwaru 3DJournal nyní můžete 3D video skládat snáze než kdykoli předtím - více v tomto článku.
  
Natáčíme
   Postavte oba přístroje (dvě kamery, kameru a fotoaparát, ale třeba i 2 fotoaparáty) vedle sebe tak, aby mířily stejným směrem - na scénu, kterou chcete natáčet. Platí stejná pravidla jako u pořizování 3D fotografií (vzdálenost kamer by měla činit 1/30 vzdálenosti nejbližšího natáčeného objektu).
   Připravte si herce a spusťte na obou přístrojích záznam. Ideální by bylo spustit ho v naprosto stejný okamžik, ale to se vám v praxi s běžnými přístroji zpravidla nepodaří. Nevadí. Výsledky vašeho natáčení mohou být i tak dobré.
   Natočený materiál přeneste běžným způsobem do počítače. Následně se pustíme do jeho úprav.
   U záznamu z fotoaparátu (často ve formátu MOV) budete patrně muset před další prací provést konverzi do MPEG nebo do AVI. Doporučujeme použít nástroj TMPGenc dostupný (ve zkušební verzi) na této adrese . (Odkaz na tento i následující program naleznete i v seznamu odkazů pro členy - a tam ho také budeme updatovat v případě, že by došlo k jeho změně.)  Druhá metoda tvorby 3D videa Po jeho rozbalení zkopírujte do stejného adresáře ještě soubor QTReader.vfp, který si můžete stáhnout zde. Program spusťte, nastavte požadovaný formát videa (například PAL v Evropě NTSC nebo v USA), vyberte video file (váš záznam) a dále tlačítkem Next procházejte nabídkami tak dlouho, až dojde ke konverzi.
  
Tvoříme 3D video - poprvé
   První možností, jak z natočeného materiálu vytvořit 3D video, je využití nějakého vhodného střihacího softwaru s efekty. Zdarma dostupný je například program Zwei-Stein, který si můžete stáhnout z této stránky. (Odkaz na tento program naleznete i v seznamu odkazů pro členy - a tam ho také budeme updatovat v případě, že by došlo k jeho změně.). Program nainstalujte a spusťte.
   Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na nápis Right click here to import media clip. Zvolte Import media clip a nahrajte své video zabírané zprava. Poté klikněte na stejné místo ještě jednou a nahrajte video zabírané zleva.
   Klikněte na první video a nad ním tlačítkem Add Video Effect přidejte Basic Effects - Mapper. Obě táhla pro Map Green i Map Blue stáhněte na 0 a vrchní táhlo Map Opacity (průhlednost) dejte na 0,5.
   Klikněte na druhé video a nad ním tlačítkem Add Video Effect rovněž přidejte Basic Effects - Mapper. Obě táhla pro Map Red stáhněte na 0.
   Protože je každé video natočeno jiným přístrojem, pravděpodobně se každý záznam liší ve velikosti zabírané scény. U toho, který zabírá větší plochu, zmenšete (myší) rámeček zobrazený v levém horním rohu programu Zwei-Stein tak, aby se do výsledného videa promítala jen ta část záběru, kterou zabírá i druhé video.
    Přehrávání prvního videa Nyní je třeba videa myší posunout tak, aby obě ve stejném okamžiku zobrazovala to samé. Ke kontrole vám poslouží náhled videa - ten můžete sledovat v okně vpravo nahoře. Po videu se posouváte táhlem nad klipy.
   Hotové video můžete uložit volbou File - Export a volbou jednoho z formátů videa.
   Protože se k tvorbě 3D videa použilo průhlednosti a nikoli skládání barev, bude výsledné video tmavší, než by bylo vhodné. Výraznost barev a světlost lze však předem - a nebo ve výsledném videu - upravit prostřednictvím některého z běžných programů pro střih videa.
  
Tvoříme 3D video - podruhé
   Druhou snadnou možností, jak vytvořit 3D video, je jeho příprava pro Stereoscopic Player (psali jsme o něm v tomto článku ). Třeba tím, že obě videa sloučíte do jednoho tak, že bude levé nahoře a pravé dole.
   Opět můžete použít program Zwei-Stein. Postup bude v mnoha ohledech stejný, jako v prvním případě, tentokrát ale nepoužijete Mapper. Klikněte na první video a v náhledovém okně vpravo nahoře zmenšete obdélník, do kterého se video promítá, tak, aby zabíralo jen dolní polovinu výsledného videa. Potom podobně pro druhé video nastavte zobrazení pro spodní polovinu. Video opět prostřednictvím volby File - Export a volbou jednoho z formátů videa uložte.
    Přehrávání druhého videa Spusťte Stereoscopic Player a pokud ho ještě nemáte nastavený na přehrávání anaglyphů tvořených ze dvou obrázků nad sebou, nastavte ho (více o tom najdete v již zmiňovaném článku). Nahrajte své video a nasaďte si brýle...
   Barvy by v tomto případě měly být v pořádku, obraz ale bude poněkud zdeformovaný (do jednoho videa se musela na výšku vejít videa dvě). Stačí však v některém programu pro střih videa video vyexportovat s jinými rozměry - tak, jak potřebujete.
  
Na závěr
   Je třeba ještě říci, že videa zaznamenaná různými přístroji mohou obsahovat různý počet snímků za sekundu (framerate), takže při vytvoření 3D videa se nebudou vždy přesně překrývat odpovídající snímky (a nebudou se pravděpodobně překrývat také proto, že obě záznamová zařízení nejsou přesně synchronizovaná). Když obraz zastavíte, tyto nedostatky jasně uvidíte, ale při promítání byste s nimi neměli mít větší problémy.
   Přejeme vám, aby se vám vaše 3D videa vydařila!
(3DJournal)


Související témata: Točte snadno vlastní 3D filmyPošlete odkaz na tuto stránku přátelům na Facebooku: Sdílet

    Jaggni to! Linkuj! Vybrali.sme

del.icio.us stumble it digg it Google Reddit Ma.gnolia connotea NewsVine blinkbits BlinkList De.lirio.us co.mments feedmelinks Furl scuttle simpy YahooMyWeb
Kompletní menu
 Hlavní stránka
 Předplatné
 Ztracené heslo
 Software 3DJournal
 3D brýle
 3D film, 3D video
 Všechny články
 Diskuzní fórum
 3D galerie
 3D galerie míst světa
 Stáhněte si
 Užitečné odkazy
 Otázky a odpovědi
 Správa členského konta
 O nás
 
 Pošlete odkaz na tuto stránku přátelům na Facebooku: Sdílet


3D software pro 3D fotografie a pro prevod z 2D do 3D


Tato stránka je součástí projektu 3DJournal. Na jeho stránkách naleznete: 3D obrázky (prostorové 3D obrázky, 3D obrazy), 3D fotografie (prostorové 3D fotografie, 3D fota, 3D fotky), návod na 3D, jak se dělají 3D obrazy, jak se dělají 3D fotografie (jak se dělají 3D fotky), download 3D software zdarma, levné 3D brýle, 3D vybavení, 3D fotoaparáty, 3D hry pro 3D brýle (3D hra pro 3D brýle), anaglyph, anaglyf, anaglyphy, anaglyfy, stereogram, stereograf, stereogramy, 3D grafy, 3D animace, 3D rendering, 3D odkazy, 3D galerie, umělecká 3D erotika, 3D svět, stereoskopické obrazy, modročervené brýle, červenomodré brýle, red cyan brýle.

©2003 - 2021 3DJournal.com
Publisher: Bispiral, s.r.o. | Ochrana soukromí a pravidla použití