Domů | O nás | Staňte se členy klubu/Získejte 3D software | en english Přihlášení pro členy - Jméno: Heslo:
 3DJournal          Zažijte třetí rozměr obrazu
Naše nabídka: 3D fotografie 3D software Návody a rady Diskuze
HORKÉ TIPY VIDEO-NÁVODY
! 3DFotoVideo 3DVideoVideo

<<< Video 1: Jak vytvořit 3D fotografii

Video 2: Jak vytvořit 3D video >>>
E-kniha zdarma o 3D fotografii a 3D videu
E-kniha: Jak na 3D foto a 3D video - stáhni si knihu zdarma ze Slasti.cz nebo přímo zde: mobi - epub - pdf
Rychlé menu
 Hlavní stránka
 Všechny články
 O nás
3D galerie
3D image
3D image
3D image
3D image
3D image
3D image

Svět úžasných molekul

   V následujícím textu vás čekají dvě zajímavosti: Jednak s jeho pomocí budeme tvořit 3D molekuly, jednak si znovu vyzkoušíme, jak 3D objekty upravit tak, aby vypadaly, jako když jsou před obrazovkou monitoru.

   Ne, nelekejte se, znalosti chemie nejsou potřeba. Stačí si z této stránky stáhnout program Atomsmith. (Odkaz na tento program naleznete i v seznamu programů ke stažení pro členy - a tam ho také budeme updatovat v případě, že by došlo k jeho změně.) Jde o časově omezenou demoverzi, nám však pro tvorbu 3D molekul zcela postačí. (3D molekuly lze tvořit také přímo on-line a to prostřednictvím této stránky .)
   Program nainstalujte a spusťte. Než začnete tvořit, jen krátká poznámka, oč tu půjde: jako atomy označujeme malé barevné koule, ze kterých se skládají větší modely - molekuly různých látek.
  
Atomy a molekuly ve 3D
    Rozhraní programu Atomsmith Uživatelské rozhraní programu je poměrně přehledné. Ve středu je okno, kde se zobrazují molekuly, pod ním tlačítka umožňující molekulu natáčet, posouvat, zvětšovat a podobně. Vpravo pak jsou rozšířené funkce.
   Pro první pokusy lze použít standardní nastavení programu. Nahrajte si některý z předpřipravených modelů, například 1Propanol (File/Open Model/Alcohols/1Propanol.amol2). Natočte ho dle potřeby (tlačítkem s kruhem a šipkou), posuňte hodně doprava (tlačítkem se šipkami do kříže; pak stiskem tlačítka myši a táhněte). Uložte obrázek (File/Export Graphics) jako pohled zleva. Nyní molekulu posuňte doleva - přibližně o čtvrtinu až šestinu obrazovky. A opět uložte - jako pohled zprava.
   Nyní už jen spusťte program 3DJournal a nahrajte levý i pravý obrázek. Doporučujeme nastavit černobílý režim (některé standardní barvy atomů nejsou pro 3D zobrazení vhodné) a potom nechat vytvořit 3D obraz.
  
Před i za obrazovkou
   Pokud obrazu molekuly ponecháte dostatečně široký černý okraj, bude se vám velmi dobře hodit ke 3D experimentům. Zkuste nejprve obraz srovnat tak, aby se překrývaly levý a pravý obraz atomů (kuliček) modelu, které jsou k vám nejblíže. V takovém případě se 3D obraz jeví, jako by byl celý za obrazovkou.
    Výsledný 3D obraz molekulyA nyní zkuste obrazy posunout, aby se překrývaly levý a pravý obraz zadních atomů. S 3D brýlemi byste měli jasně vidět, že obraz molekuly vystupuje před obrazovku. Kompromisem může být obraz, kde se překrývají ty části molekuly, které jsou uprostřed (tedy ani nejdál, ani nejblíže k vám). Pak je část obrazu před a část za obrazovkou (jako na našem obraze).
   Jen připomínáme, že pro obrazy, které mají vystupovat před obrazovku, platí: Žádná část vystupujícího obrazu nesmí protínat okraj obrazovky; současně by měl být pozorovaný obraz dostatečně veliký (a mít dostatečné okraje), aby mohl z obrazovky přirozeně 'vystoupit'.
  
Další hříčky
   I když zde nechceme nahradit manuál k programu Atomsmith, uveďme si ještě alespoň několik poznámek k práci s ním. Standardní nastavení vhodné pro tvorbu 3D obrazů, které je dobré znát pro případ, že byste si jej rozhodili, zahrnuje volby Projection/Perspective, Model type/Ball and Stick a Color/By atom.
   Chcete-li vytvářet vlastní molekuly, nejprve si vymažte prostor pro modely - volbou Edit/Clean model. Potom zvolte Structure/Open Model Builder, vyberte fragment molekuly vpravo, zapněte tlačítko Builder is Off/On a klikněte do obrazu. Vybraný kus molekuly se tam umístí. Při volbě dalších částí postupujte podobně, jen do obrazu je pak třeba kliknout vždy na atom, ke kterému se má nová část molekuly připojit (zpravidla zelený nebo modrý). Přejeme hodně zábavy.
(3DJournal)
Pošlete odkaz na tuto stránku přátelům na Facebooku: Sdílet

    Jaggni to! Linkuj! Vybrali.sme

del.icio.us stumble it digg it Google Reddit Ma.gnolia connotea NewsVine blinkbits BlinkList De.lirio.us co.mments feedmelinks Furl scuttle simpy YahooMyWeb
Kompletní menu
 Hlavní stránka
 Předplatné
 Ztracené heslo
 Software 3DJournal
 3D brýle
 3D film, 3D video
 Všechny články
 Diskuzní fórum
 3D galerie
 3D galerie míst světa
 Stáhněte si
 Užitečné odkazy
 Otázky a odpovědi
 Správa členského konta
 O nás
 
 Pošlete odkaz na tuto stránku přátelům na Facebooku: Sdílet


3D software pro 3D fotografie a pro prevod z 2D do 3D


Tato stránka je součástí projektu 3DJournal. Na jeho stránkách naleznete: 3D obrázky (prostorové 3D obrázky, 3D obrazy), 3D fotografie (prostorové 3D fotografie, 3D fota, 3D fotky), návod na 3D, jak se dělají 3D obrazy, jak se dělají 3D fotografie (jak se dělají 3D fotky), download 3D software zdarma, levné 3D brýle, 3D vybavení, 3D fotoaparáty, 3D hry pro 3D brýle (3D hra pro 3D brýle), anaglyph, anaglyf, anaglyphy, anaglyfy, stereogram, stereograf, stereogramy, 3D grafy, 3D animace, 3D rendering, 3D odkazy, 3D galerie, umělecká 3D erotika, 3D svět, stereoskopické obrazy, modročervené brýle, červenomodré brýle, red cyan brýle.

©2003 - 2021 3DJournal.com
Publisher: Bispiral, s.r.o. | Ochrana soukromí a pravidla použití