Domů | O nás | Staňte se členy klubu/Získejte 3D software | en english Přihlášení pro členy - Jméno: Heslo:
 3DJournal          Zažijte třetí rozměr obrazu
Naše nabídka: 3D fotografie 3D software Návody a rady Diskuze
HORKÉ TIPY VIDEO-NÁVODY
! 3DFotoVideo 3DVideoVideo

<<< Video 1: Jak vytvořit 3D fotografii

Video 2: Jak vytvořit 3D video >>>
E-kniha zdarma o 3D fotografii a 3D videu
E-kniha: Jak na 3D foto a 3D video - stáhni si knihu zdarma ze Slasti.cz nebo přímo zde: mobi - epub - pdf
Rychlé menu
 Hlavní stránka
 Všechny články
 O nás
3D galerie
3D image
3D image
3D image
3D image
3D image
3D image

Dělejte 3D fotografie běžným fotoaparátem

   Říkáte si, že to není možné? Nenechte se mýlit. Skutečně to možné je a navíc na tom není nic složitého. Jistě - pro tvorbu profesionálních 3D obrázků se doporučují speciální přístroje, ale pro běžné 3D fotografování vám opravdu stačí jakýkoli fotoaparát nebo kamera. A potom už jen musíte vědět, jak na to. V následujícím textu se to dočtete.

Související témata: 3D brýle , Jak tvořit 3D filmy

   Nenechte si ujít: stručný video-návod Jak vytvořit 3D fotografii.
  
   Než se pustíme do vlastního fotografování, věnujme tři krátké odstavce úvodu. Za prvé si stručně řekněme, co přesně bude výsledkem našeho fotografování - lidé si pod pojmem prostorový (3D) obraz představují často rozdílné věci. Tak tedy: Zatímco běžné fotografie jsou ploché, 3D fotografie zachycují hloubku fotografované scény. Jeví se proto plasticky. Název 3D je ale trochu nepřesný - ve skutečnosti se jedná o takzvané stereogramy. Objekty na nich vidíte plasticky, ale nemůžete fotografii otočit a na její zadní straně vidět záda fotografovaných lidí. Není to tedy skutečný 3D záznam.
   Pro fotografování lze použít jakýkoli digitální fotoaparát i fotoaparát na film,  3D fotografie pořízená v Mexiku běžnou digitální kamerou videokameru, webovou kameru a podobně. Platí to, co v klasické fotografii: čím lepší přístroj (a fotograf, samozřejmě), tím lepší fotografie. Vyfotografované scény je třeba nějakým způsobem dostat do počítače. U digitálního fotoaparátu a digitální videokamery to není problém, u klasického fotoaparátu budete potřebovat scanner nebo fotolab, kde vám vyvolané fotografie uloží na CD-ROM. Spolu s analogovou kamerou lze použít speciální kartu pro počítač umožňující analogový vstup videa. Nejlepší volbou je bezesporu digitální fotoaparát.
   Získané fotografie potom v počítači upravíte speciálním programem, který je k dispozici na našich stránkách. Spolu s členstvím v klubu 3DJournal si můžete pořídit jeho plnou verzi, lze však použít i volně šiřitelnou (Free) verzi, která ovšem výsledné fotografie doplňuje některými dalšími 'objekty'. 3D fotografie si lze prohlížet speciálními brýlemi, které lze získat například spolu s členstvím. Poznamenejme ještě, že se zde zabýváme tvorbou 3D fotografií metodou Anaglyph (s červenomodrými brýlemi), která je cenově dostupná většině uživatelů, podobné postupy však lze využít i u jiných metod. O těch se zmíníme v jiných článcích našeho časopisu.
  
Začínáme
   První kroky pořízení fotografie jsou stejné, jako při běžném fotografování. Vyberete si (nebo naaranžujete) fotografovanou scénu. Abyste mohli získat 3D (stereografickou) fotografii, je nyní třeba fotografovanou scénu zabrat ze dvou různých pohledů. Tak, jako byste ji fotografovali nejprve jedním okem a potom druhým. Poté, co tedy uděláte první snímek (například 'levým okem'), fotoaparát (nebo kameru) posunete kousek doprava a uděláte druhý snímek. Můžete použít stativ, ale praxe ukazuje, že to lze pro běžné fotografování zvládnout i bez něj.
   Při prvním i druhém fotografování byste měli držet fotoaparát ve stejné výšce a náklonu. Pokud ho mezi jednotlivými snímky pootočíte, například tak, že bude mířit více k zemi nebo do nebe, případně tak, že bude scéna jinak nakloněná (bude padat doleva nebo doprava), ztížíte si dokončovací práce na 3D obrázku. V případě, že bude pootočení příliš velké, může se stát, že bude vytvoření 3D obrázku v podstatě nemožné.
   Užitečný tip, jak snadno zajistit ten nejlepší posun mezi fotografiemi, naleznete v tomto článku, podrobnější povídání o tom, jak udělat pěkné 3D fotografie, pak zde.
  
Výběr scény
   Výběr scény je u 3D fotografie o poznání náročnější než u fotografie běžné. Aby vynikla prostorovost vašeho záběru, je vhodné, aby byly na fotografii objekty, které jsou od vás různě vzdálené. Fotíte-li tedy například hory v pozadí, měl by být vepředu na záběru třeba osamělý kámen nebo strom. Právě on pak bude na výsledné stereoskopické fotografii vystupovat dopředu.
   O trochu jednodušší je situace, kdy fotografujete v místnosti. Tam většinou jsou nějaké objekty blíže a jiné dále. Například narozeninový dort před skupinou dětí v pozadí.
   A se zmínkou o dětech se dostáváme ještě k jedné podmínce, která musí být při stereografickém fotografování splněna. Scéna se mezi jednotlivými snímky nesmí změnit. Pokud nám mezi levým snímkem a pravým snímkem jeden fotografovaný objekt uteče nebo se pohne, výsledkem už nebude fotografie stejné scény z různých úhlů a tudíž ani nebude možné vytvořit 3D fotografii. Při běžném fotografování jsou naštěstí lidé zvyklí se nehýbat, takže většinou není problém je přimět, aby zůstali nehybní ještě o několik vteřin déle. Horší je to ale například se zvířaty - tam už se většinou bez speciálního stereofotoaparátu neobejdete.
  
Fotografování
   Poté, co je scéna připravena, pustíme se do vlastního pořizování fotografií. Pro fotografování běžných scén se doporučuje posun fotoaparátu (mezi prvním a druhým snímkem) o 7 centimetrů, což je běžná vzdálenost očí.  Možnosti posunu fotoaparátu při fotografování Po několika pokusech zjistíte, že u vzdálenějších objektů můžete fotoaparát posunout více, ale pokud byste fotografovali například objekt vzdálený jen půl metru, bude i 7 centimetrů moc.
   V praxi se doporučují dva způsoby provedení fotografií, první krok je však stejný: Vyberete si nějaký bod scény (rozhlednu v dáli, strom v popředí, přezku na opasku svého strýce). Pak buď obě fotografie děláte tak, aby byl tento bod přesně uprostřed, nebo ho při druhé fotografii posunete přesně o tolik, o kolik se posune fotoaparát. Dobře je to vidět zde na obrázku (první varianta označená jako A, druhá jako B). Nezapomeňte přitom, že pokud je vybraný bod v dáli, je vlastně posun minimální. Pokud totiž fotoaparát posunete o 7 nebo 10 centimetrů, na vzdálené rozhledně, která třeba může být cílem vašeho fotografování, tak malou vzdálenost ani nerozeznáte. Klidně tedy miřte stále do stejného bodu.
  
Několik tipů
   Nejjednodušší způsob, jak snadno udělat dobrou 3D fotografii, je tento:
   1) Při hledání vhodného záběru si zapamatujte nějaký bod na objektu v popředí (kámen, člověk, strom) a snažte se ho umístit do svislé osy záběru (můžete to vidět zde na obrázku).  Umístění scény v hledáčku Nejlépe k nějaké značce, kterou vidíte v hledáčku fotoaparátu, například ke křížku uprostřed. Některé kamery a fotoaparáty mají v hledáčku různé značky, které k tomu lze s výhodou použít.
   2) Rozkročte se, abyste měli stabilní pozici. Vyfotografujte první záběr.
   3) Bez pohybu tělem posuňte fotoaparát doprava o 5 - 10 centimetrů.
   4) Zkontrolujte, že vybraný bod je opět na svém místě na svislé ose záběru (a stále ve stejné výšce), například u křížku uprostřed. Udělejte druhou fotografii.
   Další opravdu užitečný tip, jak snadno zajistit ten nejlepší posun mezi fotografiemi, naleznete v tomto článku.
   Pokud používáte ručně nastavitelný fotoaparát, doporučujeme ho nastavit tak, aby byl záběr pokud možno celý ostrý. Nastavení, při kterém je ostrý jen hlavní objekt a okolí je rozmazané, není pro stereofotografii příliš vhodné. Většina automatických fotoaparátů naštěstí fotografuje tak, aby byla pokud možno ostrá celá scéna.
  
Vytvoření 3D fotografie
   Po přenesení fotografií do počítače spusťte program 3DJournal, jehož FREE verzi si můžete stáhnout z našeho webu . Jeho použití je jednoduché. Stačí vlastně mačkat jedno tlačítko na pravém okraji hlavního okna za druhým.
   Prvním tlačítkem nahrajte levou fotografii. Druhým nahrajte pravou. Třetím nechte vytvořit 3D foto. Na výsledném obrázku by měly být patrné původní fotografie s různými modrými a červenými 'duchy'. Podívejte se na obrázek 3D brýlemi. Není to přesně ono? Nevadí, fotografii snadno doupravíte.
   Protože při fotografování 3D fotografií jedním fotoaparátem bez stativu může dojít k různým nechtěným posunům a natočením, vybavili jsme náš program pro tvorbu 3D obrázků řadou možností úprav. Pomocí šipek nahoru a dolů, doprava a doleva, a tlačítek pro natočení obrázku můžete fotografii zkorigovat tak, aby byl prostorový dojem co nejdokonalejší. Rovněž lze zvolit, zda má být výsledný obrázek černobílý nebo barevný, případně že má mít méně syté barvy. A pak už zbývá pouze jej uložit...
   Podrobné informace k použití programu 3DJournal naleznete v tomto článku .
  
Závěr
   A to je vše. Doporučujeme vyzkoušet vytvoření několika různých fotografií, lze volit nejen různé scény, ale také například pro jednu scénu vytvořit jeden levý záběr a více záběrů pravých - s různě posunutým fotoaparátem, případně i různě zamířeným. Pokud si ale hned na úvod nevyberete nějakou komplikovanou scénu (například fotografování hodně blízkých objektů) nebo neuděláte nějakou zásadní chybu (velké naklonění fotoaparátu, druhý záběr úplně jiným směrem než první), věříme, že se vám vaše 3D foto podaří.
   V tomto textu jsme samozřejmě nemohli popsat úplně vše, co s tvorbou 3D fotografií souvisí (zajímavými tématy jsou různé koláže a další triky, fotografování blízkých objektů, popisování fotografií, vytváření 3D fotografií se speciálními nástroji). Řadu zajímavých témat najdete v dalších článcích 3DJournalu. Doplnění a upřesnění pravidel pro tvorbu kvalitních 3D fotografií naleznete například v tomto článku tipů a triků, jeden důležitý tip, jak tvořit 3D fotografie s jedním fotoaparátem skutečně velmi pohodlně, také - zde .
(3DJournal)
  
   Mohlo by vás zajímat: stručný video-návod Jak vytvořit 3D fotografii.


Související témata: 3D brýle , Jak tvořit 3D filmyPošlete odkaz na tuto stránku přátelům na Facebooku: Sdílet

    Jaggni to! Linkuj! Vybrali.sme

del.icio.us stumble it digg it Google Reddit Ma.gnolia connotea NewsVine blinkbits BlinkList De.lirio.us co.mments feedmelinks Furl scuttle simpy YahooMyWeb
Kompletní menu
 Hlavní stránka
 Předplatné
 Ztracené heslo
 Software 3DJournal
 3D brýle
 3D film, 3D video
 Všechny články
 Diskuzní fórum
 3D galerie
 3D galerie míst světa
 Stáhněte si
 Užitečné odkazy
 Otázky a odpovědi
 Správa členského konta
 O nás
 
 Pošlete odkaz na tuto stránku přátelům na Facebooku: Sdílet


3D software pro 3D fotografie a pro prevod z 2D do 3D


Tato stránka je součástí projektu 3DJournal. Na jeho stránkách naleznete: 3D obrázky (prostorové 3D obrázky, 3D obrazy), 3D fotografie (prostorové 3D fotografie, 3D fota, 3D fotky), návod na 3D, jak se dělají 3D obrazy, jak se dělají 3D fotografie (jak se dělají 3D fotky), download 3D software zdarma, levné 3D brýle, 3D vybavení, 3D fotoaparáty, 3D hry pro 3D brýle (3D hra pro 3D brýle), anaglyph, anaglyf, anaglyphy, anaglyfy, stereogram, stereograf, stereogramy, 3D grafy, 3D animace, 3D rendering, 3D odkazy, 3D galerie, umělecká 3D erotika, 3D svět, stereoskopické obrazy, modročervené brýle, červenomodré brýle, red cyan brýle.

©2003 - 2021 3DJournal.com
Publisher: Bispiral, s.r.o. | Ochrana soukromí a pravidla použití