Tipy

3D foto a 3D video levně s kamerami Yi Discovery

Dvojice propojených kamer yi Discovery
Dvojice propojených kamer yi Discovery

Když se vám podaří synchronizovat dvě levné akční kamery, můžete pak snadno natáčet 3D video. Tady jsou naše tipy.

Sdílet:  

Stále více lidí si pořizuje headsety pro virtuální realitu (VR), například Oculus Go, a proto je stále populárnější i tvorba VR a 3D obsahu. Jak jej tvořit levně? Třeba kamerami Yi Discovery, které přijdou na méně než 1000 Kč. Jak je ale synchronizovat, aby vše fungovalo?

Akční kamery Yi discovery jsou fajn, protože jsou levné, mají slušný obraz a pokrývají úhel cca 150 stupňů. Pro tvorbu základních VR panoramat vám tak často postačí jedna (zde jsou tipy, jak snadno vytvořit 360stupňové VR panorama). Pro 3D obraz ale potřebujete tyto kamery dvě, synchronizované. A pro 3D panoramata ještě více synchronizovanych kamer.

Synchronizace kamer Yi Discovery

Kamery Yi Discovery bohužel podle dostupné dokumentace nenabízejí žádnou softwarovou formu synchronizace, budeme je tedy muset rozebrat. Pozor, je to jen na vlastní nebezpečí, kameru tím můžete zničit. Raději si nejprve přečtěte celý tento text, než se rozhodnete, zda se do toho pustite.

Kameru lze ovšem rozebrat celkem snadno. Jemně a opatrně vypáčíte přední kryt od těla, potom odšroubujete čtyři šrouby a vyjmete elektroniku. Všimněte si, že jste tím ale odpojili displej, což je velká nepříjemnost, protože jeho připojení zkomplikuje montáž kamery. Jinou cestu jsme ale nenašli.

Elektronika Yi Discovery

Měřením jsme zjistili, že v našich kamerách yi Discovery lze simulovat stisk tlačítka spouště propojením dvou krajních kontaktů na desce spouště. Předpokládáme, ale negarantujeme, že tomu tak bude u všech. Tyto kontakty jsme vyvedli ven z kamer a připojili ke dvoupolovemu spínači, takže jsou kamery stále elektricky oddělené, ale když se stiskne spínač, obě synchronizovaně pořídí snímek nebo začnou natáčet video. Synchronizace kamer softwarem by se nám líbila více, bohužel aktuálně nemáme dostatek dokumentace, abychom se o něco takového pokusili.

Rozebraná kamera je vidět na obrázku zde. Snad je tu vše podstatné dobře patrné. Šipky vedou ke kontaktům, které jsme my využili pro synchronizaci spouště. Znovu opakujeme, že vše je bez záruky a případné úpravy vašich kamer jsou vaším rizikem.

Pro složení kamery je bohužel třeba jemně vypáčit displej, pak vložit elektroniku, připojit k ní displej (konektor je nejprve třeba páčkou otevřít a po zasunutí pásku s kontakty zase zavřít), vrátit displej na místo, zašroubovat a zaklapnout přední kryt.

Fotíme a natáčíme 3D

Nyní už jen stačí postavit dvě kamery vedle sebe (nebo pro ně vytvořit nějaký držák) a synchronizovaně oběma najednou natočit nebo nafotit videa či snímky, ze kterých složíte 3D film nebo 3D fotografie. Vzhledem k širokému úhlu tak můžete vytvořit i jednoduchá 3D panoramata, byť k tomuto účelu by se více hodily kamery s ještě o trochu větším úhlem záběru.

Vytvořenou 3D kameru / 3D fotoaparát jsme testovali v terénu a výsledky jsou velmi slušné. Pro skládání záběrů z obou kamer jsme používali program ffmpeg, konkrétně pak s těmito příkazy:

ffmpeg.exe -i levy.mp4 -i pravy.mp4 -filter_complex [0:v]pad=width=2710:height=2710:x=75:y=635:color=black[leftx],[leftx]scale=iw:ih/2[left],[1:v]pad=width=2710:height=2710:x=75:y=635:color=black[rightx],[rightx]scale=iw:ih/2[right],[left][right]framepack=tab stereo.mp4

Výsledkem je video složené z levého a pravého videa a s doplněnými černými pruhy tak, aby se dalo například v Oculus Go promítat v aplikaci od Samsungu jako 180stupňové video. Výsledky jsou podle našeho názoru velmi slušné. Pro skládání snímků můžete samozřejmě použít i náš software 3DJournal (viz odkazy výše v menu).

3DJournal, prosinec 2018
Sdílet: