Tipy

Dokonalé 3D kreslení

SketchUp a výsledný 3D obraz
SketchUp a výsledný 3D obraz

Přemýšleli jste už o tom, že byste si nakreslili vlastní 3D obraz, ale přišlo vám to příliš složité? Nabízíme vám jednoduchý návod, jak ho nakreslit opravdu snadno a rychle. V programu určeném pro kreslení přímo v prostoru.

Sdílet:  

Ke své tvorbě tentokrát použijeme program SketchUp. Demoverzi si můžete stáhnout zde.  Stažený program spusťte, čímž dojde k jeho instalaci. Demoverze nabízí možnost využít všechny vlastnosti programu, a to pro řadu hodin práce. Tento čas vám jistě postačí pro vytvoření řady zajímavých obrázků.

Tento program je, zdá se, funkční i 20 let od chvíle, kdy jsme o něm poprvé psali. Jeho verze se však už liší.

Začínáme kreslit

Po spuštění programu se v jeho hlavním okně objeví pohled shora na vaši novou scénu. Můžete rovnou začít kreslit, nebo přepnout do jiného pohledu. Pro začátek doporučujeme spíše druhou možnost - zvolte View/Standard views/ISO. Nyní uvidíte celou scénu (zatím prázdnou) ve třech rozměrech - prostorově.

Pro kreslení se nabízí řada nástrojů, nejjednodušší a nejrychlejší bude nyní použití obdélníku (Rectangle) - zapnete jej tlačítkem s obrázkem čtverce vlevo. Nyní najeďte kurzorem myši někam mezi červenou a zelenou tečkovanou linku, stiskněte levé tlačítko myši a táhněte nahoru tak, aby se začal ukazovat obdélník. Můžete ho zkusit vytvořit třeba tak, aby byl naležato a mohl tak sloužit jako podložka pro vaše další kresby.

Nyní můžete tento postup několikrát zopakovat - v již vytvořeném obdélníku můžete tvořit další - třeba jako základy staveb. Když začnete tvořit nový obdélník tak, že kliknete myší na nějaký vrchol (roh) již vytvořeného obdélníku - a pak na druhý - a pak pojedete myší nahoru, začne se tvořit stěna. Podobně můžete nahoře na stěnách vytvořit strop.

Chcete-li vytvořené plochy obarvit, zvolte nástroj pro vybarvování - tlačítkem s plechovkou barvy (Paint). Zobrazí se vám dostupné materiály. Vyberte si jeden a potom klikněte na plochu, kterou chcete obarvit.

Můžete rovněž upravovat již jednou nakreslené objekty - třeba tak, že vyberete tlačítkem se čtveřicí šipek nástroj Move/Copy, pravým tlačítkem kliknete na hranu nějakého objektu a potom myší táhnete. Nebo nástrojem Push/Pull, který zapnete tlačítkem, jež je hned vedle. Ten vám umožní 'vytáhnout' obdélník do výšky tak, že se z něj stane kvádr. A samozřejmě nástrojem Erase - mazání (tužka s červenou špičkou).

Vytváříme 3D obraz

Obrázkem můžete různě natáčet, posouvat ho nebo zmenšovat či zvětšovat - a to sedmi tlačítky vlevo s obrázky lupy, chodidel, oka a podobně - a myší. Můžete zvolit také jeden ze standardních pohledů - buď tlačítky s domečky na horní tlačítkové liště nebo v menu View/Standard views.

Jakmile je vaše scéna hotova, posuňte ji k pravému rohu okna a uložte jako levý obrázek (File/Export/Raster Image). Potom ji posuňte o něco doleva (nástrojem Pan - zapíná se tlačítkem s obrázkem ruky a ve skutečnosti nehýbe se scénou, ale s kamerou - což je přesně to, co pro vytvoření stereoskopického obrázku potřebujeme). Přesná délka posunu záleží mimo jiné na velikosti scény a požadovaném efektu. Při troše štěstí vám vyjde i volba 'prostě o trochu'. Obrázek opět uložte - jako pohled zprava.

Oba obrázky nyní složíte dohromady jako obvykle v programu 3DJournal. A zbývá už jen nasadit 3D brýle.

3DJournal, březen 2004
Sdílet: