Tipy

Jak vznikl magazín o 3D fotografii

Museum Salvadora Dalího ve Figuerasu, foto: Petr Mandík, 2003
Museum Salvadora Dalího ve Figuerasu, foto: Petr Mandík, 2003

Příběh magazínu 3DJournal začal v jednom muzeu ve Španělsku. Nebo, přesněji, v Katalánsku. A začal docela nenápadně - v místnosti optických iluzí. Návštěvníci tady mohou zahlédnout proměny obrazů v zrcadlech nebo s nosem na skle sledovat úžasné 3D kresby. Když jsme to viděli, napadlo nás: Jak by se něco takového dalo přenést na běžný počítač? V té době to vypadalo jako nesnadný úkol. Pak jsme ale v jedné zásuvce objevili takové zvláštní modročervené brýle...

Sdílet:  

Ty modročervené brýle byly původně určené k prohlížení reklamy v časopise, ale dají se přes ně sledovat i speciální 3D filmy, 3D fotografie nebo k tomu uzpůsobené stránky v novinách. Popravdě řečeno - těch příležitostí k prohlížení zase v té době nebylo tak moc. A naprostá většina z nich nebyla u nás dostupná. A tak se zrodil nápad vytvořit webový magazín, který bude obsahovat 3D fotografie a obrázky i s návody, jak je tvořit. A také software, který to usnadní.

Teď ho máte před sebou: 3DJournal.com. V roce 2023 oslavil už 20. narozeniny! V našich textech se tu například dočtete, jak se dají tvořit 3D fotografie běžným fotoaparátem, jak tvořit a promítat 3D video nebo jak převádět 2D obrazy na 3D.

Stránky 3DJournalu se vždy věnoval především 3D (stereoskopickým) obrázkům, které fungují díky metodě označované jako anaglyph, ale v průběhu času jsme se ale posunuli i k dalším technologiím. Třeba k brýlím pro virtuální realitu. K anaglyphu ale máme pořád pěkný vztah - protože k prohlížení 3D fotek a sledování 3D filmů u něj stačí jen ony primitivní a levné modročervené 3D brýle.

Jaké jsou další způsoby tvorby a zobrazování stereogramů? Některé 3D obrázky lze prohlížet brýlemi s jinou kombinací barev, třeba žlutomodrými, případně prostřednictvím polarizačních filtrů. Ty se dnes uplatňují především při promítání 3D filmů v kinech. Pro jiné 3D obrazy jsou nutné brýle se střídavě zatmívanými skly. A pak tu jsou samozřejmě brýle pro onu již zmíněnou virtuální realitu nebo rozšířenou realitu. Žádná z těchto metod ale není tak dostupná, jako právě anaglyph. Fotografie, které takto vytvoříte, si navíc můžete snadno prohlížet jak na monitoru počítače, tak na papíře.

Tak pojďme na to...

Děkujeme, že jste s námi!

Ještě ale vlastně musíme splatit jeden dluh z úvodu. Týká se onoho muzea. Které to je? Jde o muzeum Salvadora Dalího, které se nachází ve Figuerasu. Budete-li mít cestu kolem, vřele ho doporučujeme!

Petr Mandík, 3DJournal.com

3DJournal, červen 2003
Sdílet: